Kompost.sk pre médiá

Médiá môžu využívať akékoľvek informácie na tejto stránke, pod podmienkou uvedenia zdroja. Pokiaľ máte záujem o informácie alebo ich formu, ktoré nenájdete na tejto stránke, kontaktujte prosím Branislava Moňoka na 0903 77 23 23 alebo na monok@priateliazeme.sk.

Aktuality z našej práce, najnovšie tlačové správy nájdete nižšie.

03.05.2023

Dňa 25.4.2023 sme sa zúčastnili na konferencii ELWIS 2023, ktorú organizovalo JRK Slovensko. Dozvedeli sme sa množstvo užitočných informácií priamo od zástupcov slovenských obcí, ale aj talianskej spoločnosti Contarina, ktorá poskytuje služby v odpadovom hospodárstve 49 obciam (552-tisíc obyvateľov) v provincii Veneto. Ich aktivity sú inšpiratívne a výsledky obdivuhodné – v priemere takmer 90 % úroveň vytriedenia komunálnych odpadov a necelých 38 kg zmesových odpadov na obyvateľa ročne. Ale neboli sme len pasívni poslucháči. Náš zástupca Branislav Moňok sa zúčastnil panelovej diskusie o využívaní evidenčného systému na úrovni domácností v obciach a mestách SR. 

Zdroj foto: facebook JRK Slovensko

15.02.2022

V Európe sú spaľovne odpadov s využívaním energie často propagované ako bezpečný spôsob zhodnocovania komunálneho a priemyselného odpadu, a to tak pre ľudské zdravie, ako aj pre životné prostredie. Ale je to naozaj tak?

05.05.2021

Vedeli ste, že biologicky rozložiteľný odpad tvorí až 50% odpadu, ktorý produkujeme? Tento týždeň je Medzinárodný týždeň kompostovania (2.5-8.5), no a ako ho lepšie osláviť ako kompostovaním? Na našej stránke www.nulaodpadu.sk/kompostujme a www.kompost.sk nájdete všetky potrebné informácie a návody ako začať, alebo ako vylepšiť kompostovanie či už v byte alebo na záhrade

25.02.2021

Najväčšou výhodou vermikompostovania je, že nepozná takmer žiadne obmedzenia. Kompostovať s dážďovkami môžeme pár kilogramov, ale aj stovky ton biologického odpadu; v debničkách na terase, balkóne, v pivnici či kuchyni, v záhrade, ale aj na veľkých priemyselných kompostárňach. Viac na http://www.nulaodpadu.sk/vermikompostujme

23.12.2019

Ďakujeme Vám za priazeň v tomto roku a prajeme krásne Vianoce a v Novom roku čo najmenej odpadov 
Tím Priateľov Zeme - SPZ

16.05.2019

Včera večer (16.5.2019) bol Branislav Moňok hosťom v Slovenskom rozhlase v relácii Kontakty, kde sa rozprával na tému kompostovania... Rozhovor spestrili dokrútky s Tomášom Michalcom z komunitného kompostoviska na Plickovej v Rači, ktoré sme minulý rok vybudovali. Keď si chcete reláciu vypočuť nájdete ju v archíve RTVS.

15.05.2019

V nedeľu 12.5.2019 sme mali na festivale udržateľnosti POMALO, ktorý sa konal v Starej tržnici v Bratislave, celodenný informačný stánok na tému znižovania množstva odpadov, triedenia odpadov a kompostovania. Boli sme traja a celý deň sme sa mali čo obracať. Riadna desaťhodinová šichta smiley... Popritom sme ešte urobili hodinovú prednášku o kompostovaní „Kompost náš každodenný“, o ktorú bol tiež veľký záujem. Pozrite si zopár fotografií...

12.05.2019

Ani v apríli sme nezaháľali...

Vykonali sme 25 prednášok o domácom kompostovaní. Postupne sme navštívili obec Turová, Veľký Horeš, Tŕnie, Malý Horeš, Železná Breznica, Ostrá Lúka, Strážne, Dubové, Hronská Breznica, Pribeník, Budča, Oslany, Chrastné, Ľubica, Čachtice, Kozárovce, Gbely, Častkov, Dechtice, Rajecké Teplice, 2x Bánovce nad Bebravou, Koválov a Smrdáky.

Pridali sme aj dve prednášky o predchádzaní vzniku odpadov a triedení odpadov v obciach Čachtice a Sučany.

Uskutočnili sme aj informačný stánok na tému predchádzania vzniku odpadov, triedeného zberu a kompostovania v meste Stará Turá.

Počas filmového festivalu Ekotopfilm sme v meste Ružomberok diskutovali s verejnosťou a primátorom mesta o odpadovom hospodárstve a v meste Trenčín prednášali o tom, ako žiť bez zbytočných odpadov.

Aktívne sme sa zúčastnili Slovakia Going Zero Waste 2019, kde sme realizovali celodenný informačný stánok a prednášku o kompostovaní.

Na Valnom zhromaždení Združenia obcí pre trvalo udržateľné nakladanie s komunálnymi odpadmi, ktoré sa konalo v Palárikove, sme prednášali a diskutovali o možnostiach zberu a kompostovania biologicky rozložiteľných odpadov v obciach.

Ďalšími stretnutiami pracovnej skupiny sme pokračovali v spolupráci s mestom Partizánske na tvorbe Stratégie nakladania s komunálnymi odpadmi v Partizánskom.

Pre Ministerstvo životného prostredia SR sme v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky začali vypracovávať metodiku analyzovania zmesových komunálnych odpadov, ktorej cieľom je zjednotiť spôsoby vykonávania týchto analýz.

S prednáškami o odpadoch pre žiakov sme navštívili základné školy v Rajeckých Tepliciach a v Podhájskej. O odpadovom hospodárstve sme prišli prednášať a diskutovať na Ekonomickú fakultu Technickej univerzity v Košiciach.

16.04.2019

Aj v marci pokračovali Priatelia Zeme – SPZ s aktivitami na školách. V rámci spolupráce so samosprávami navštívili šesť základných a stredných škôl (v Bánovciach nad Bebravou, Rajci, Chocholnej-Velčiciach a Melčiciach-Lieskovom). Vykonali v nich 45 interaktívnych prednášok. Ich cieľom bolo naučiť žiakov, ako každý z nich môže jednoduchým spôsobom predchádzať vzniku odpadov, triediť ich a kompostovať. Tieto aktivity na školách považujú Priatelia Zeme – SPZ za nevyhnutné, keď chcú obce zmeniť zaužívané spôsoby nakladania s odpadmi v domácnostiach v prospech triedenia a recyklácie odpadov.

08.04.2019

V nedeľu 7.4.2019 sme sa zúčastnili konferencie Slovakia Going Zero Waste 2019. Mali sme na nej dve úspešné aktivity – celodenný informačný stánok a hodinovú diskusiu o kompostovaní. Boli sme pri stánku traja, ale počas celého dňa sme sa takmer nezastavili. Veľký záujem bol hlavne o tému komunitného kompostovania na sídliskách a kompostovania pomocou dážďoviek. Naše dážďovky boli tradične hviezdami...

Aj keď sme boli radi, keď konferencia skončila (už sme nevládali rozprávať), zostal v nás dobrý pocit, že je aj na Slovensku stále viac ľudí, ktorým nie je jedno, v akom životnom prostredí žijeme. Byť medzi toľkými ľuďmi, ktorí nehľadajú výhovorky a problémy, ale riešenia, nás nabilo a povzbudilo k ďalším aktivitám.