Zapojte sa do súťaže o najlepší kompost a staňte sa Miss Kompost 2015

Košice, 03.07.2015

Priatelia Zeme – SPZ, Centrum environmentálnych aktivít a internetový obchod Komposter.sk vyhlasujú už piaty ročník úspešnej celoslovenskej súťaže MISS KOMPOST, ktorej zmyslom je podporiť vnímanie kompostovania ako praktickej možnosti predchádzania vzniku odpadov a súčasti moderného životného štýlu. Do súťaže o zaujímavé ceny sa môže zapojiť každý, kto doma kompostuje.

Domáce kompostovanie môže byť jednoduché a zábavné. Môže sa realizovať v rôznej forme. Cieľ je však vždy rovnaký a jasný: vyrobiť si svojpomocne kompost – ideálne hnojivo pre rastliny, ktoré pestujeme. Toto je posolstvo našej súťaže pre všetkých ľudí, ktorí kompostujú na svojich záhradách a v domácnostiach. Pre zapojenie do súťaže stačí do 10. septembra 2015 zaslať tri fotografie s rozlíšením aspoň 2 megapixely so stručným opisom svojho kompostu, kde kandidát na titul Miss Kompost 2015 uvedie miery svojho kompostoviska/kompostéru (výšku, šírku, dĺžku prípadne iný relevantný rozmer), ďalej suroviny, na ktorých si kompost pochutnáva, či ďalšie informácie z výroby a použitia kompostu. Môže tiež pripojiť zaujímavú alebo humornú udalosť, ktorá sa mu pri kompostovaní prihodila. Zároveň si súťažiaci odloží vrecúško kompostu (približne 3 kg), ktorého kvalita môže rozhodnúť vo finále. Súťaž je určená pre jednotlivcov - súkromné osoby, ktoré kompostujú pre vlastnú potrebu.

„Keď z biologických odpadov vyrobíme kompost pomáhame nielen sebe a záhrade, ale aj všetkým ľuďom. Kompostovanie je jednoduchý a praktický spôsob, ako môžeme znížiť množstvo skládkovaných komunálnych odpadov o polovicu.  Chránime tak naše spoločné životné prostredie. Touto súťažou ukazujeme, že kompostovať môže naozaj každý. A my tých, ktorí kompostujú a idú príkladom ostatným chceme odmeniť,“ hovorí Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ.

Klaudia Medalová z Centra environmentálnych aktivít dodáva: „Miss Kompost sa stal organickou súčasťou nášho BIOjarmoku a veľmi si vážime, že Priatelia Zeme si "zvolili" za hlavné mesto osvety kompostovania práve Trenčín. O to viac nás to teší v súvislosti s aktivitami Centra environmentálnych aktivít - konkrétne s programom certifikácie prírodných záhrad na Slovensku, ktorý spúšťame práve tento rok."

Zo všetkých prihlásených kandidátov vyberie odborná porota päť najlepších, ktorí postúpia do finále. Od každého z nich si následne vyžiada odložené vrecúško kompostu. Ich kvalitu bude mať opäť možnosť porovnať i laická verejnosť na verejnom podujatí – Biojarmoku, ktorý sa bude konať v sobotu 26. 9. 2015 v Trenčíne. Na tejto akcii budú prezentované fotografie a príbehy zaslané finalistami. Každý z nich získa hodnotné vecné ceny, ktoré do súťaže poskytol hlavný partner súťaže – internetový obchod komposter.sk a organizátori súťaže.

„Sme radi, keď vidíme praktické príklady rodín, kde sa kompostovanie stáva súčasťou ich životného štýlu. Tešíme sa, keď môžeme ľudí podporiť špičkovými domácimi kompostérmi, ktoré im uľahčia prácu v záhrade,“ hovorí Ing. Nina Oravcová, www.komposter.sk.

Všetky informácie o súťaži nájdu záujemcovia na webovej stránke http://www.priateliazeme.sk/spz/miss-kompost. Prihlásiť sa môžete vypísaním elektronického formulára na webovej stránke http://www.priateliazeme.sk/spz/miss-kompost/prihlaska alebo e-mailom na miss.kompost@priateliazeme.sk.

Tešíme sa na Vašu účasť!

Viac informácií

Branislav Moňok, podpredseda Priateľov Zeme – SPZ, 0903 77 23 23, monok@priateliazeme.sk

Zapojte sa do súťaže o najlepší kompost  a staňte sa Miss Kompost 2015