Poznáme víťazov súťaže FotoPozitív FotoNegatív!

Košice, 20.10.2010

V priebehu letných mesiacov, presnejšie od 31. mája do 30. septembra 2010 prebiehala unikátna súťaž spájajúca umenie a ekológiu do jedného celku s názvom „FotoPozitív FotoNegatív“. Počas tejto doby mali možnosť všetci, ktorí sa zaujímajú o životné prostredie, posielať svoje fotografie do súťaže. Zapojilo sa 125 súťažiacich z celého Slovenska, ktorí do súťaže poslali vyše 300 zaujímavých a často netradičných fotografií.

V kategórii „FotoNegatív“ súťažiaci posielali najmä fotografie problémov, ktoré trápia všetkých – odpad voľne pohodený v mestách, lesoch a riekach. V kategórii „FotoPozitív“ sa museli potrápiť viac, objavovalo sa tu veľa fotografií triedeného zberu a kompostovania. „Najviac sme v tejto kategórii z hľadiska témy oceňovali fotografie zobrazujúce predchádzanie vzniku odpadov a obmedzenie ich množstva a škodlivosti. Napríklad tie, ktoré zobrazovali originálne nápady ako vdýchnuť veciam druhý život a zachrániť ich tak pred vyhodením ako nepotrebné.“ vysvetľuje Jozef Gaál, koordinátor súťaže z Priateľov Zeme - SPZ.

Porota zložená z fotografa a odborníkov na životné prostredie z Priateľov Zeme – SPZ nemala jednoduchú úlohu vybrať tie najlepšie fotografie. Po ťažkom rozhodovaní sa v kategórii FotoPozitív víťazkou stala Natália Maceková z Nových Zámkov s fotografiou s názvom „Ráčte vstúpiť“, zobrazujúcou využitie starých, nepotrebných dverí ako nápaditú fasádu domu. V kategórii FotoNegatív sa stal víťazom Štefan Kordoš z Čačína s fotografiou pod názvom „Zolná - Stoka Poľany“, stvárňujúcou plastové fľaše v potoku Zolná – teda odpad, ktorý by tam nemusel byť, keby plastové fľaše boli na Slovensku zálohované.

Fotosúťaž sa uskutočnila v rámci projektu „Od triedenia k minimalizácii odpadu“, ktorý je spolufinancovaný z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

Víťazné fotografie sú uverejnené na webovej stránke Priateľov Zeme – SPZ http://www.priateliazeme.sk/spz/fotosutaz.

Viac informácií

Ing. Jozef Gaál, koordinátor súťaže, Priatelia Zeme - SPZ, Tel: 055/677 16 77, 0903 772 323, gaal@priateliazeme.sk

AttachmentSize
Tlačová správa na stiahnutie48.5 KB
V kategórii FotoPozitív sa víťazkou stala Natália Maceková s fotografiou s názvom „Ráčte vstúpiť“, zobrazujúcou využitie starých, nepotrebných dverí ako nápaditú fasádu domu.V kategórii FotoNegatív sa stal víťazom Štefan Kordoš s fotografiou pod názvom „Zolná - Stoka Poľany“, stvárňujúcou plastové fľaše v potoku Zolná – teda odpad, ktorý by tam nemusel byť, keby plastové fľaše boli na Slovensku zálohované.