Ekolisty 4 / 2011

V zimnom čísle Ekolistov sme pre vás pripravili tématický článok zameraný na problematiku spaľovania odpadov v spaľovniach, vybrali sme produkty z našej distribúcie, zaujímavé knihy a výrobky, ktoré môžu potešiť vašich blízkych a ktorých kúpou podporíte naše aktivity. Prinášame Vám tiež informácie o tom, ako prežiť Vianoce priateľskejšie k prírode i svojim blízkym, v rubrike "vy sa pýtate, my odpovedáme" sa dozviete o tom, ako by ste mali postupovať keď neviete aké druhy vyseparovaných plastov môžete vhadzovať do nádoby na plasty vo vašom meste/obci. Opäť prichádza možnosť venovania 2% z dane neziskovým organizáciám, preto vám prinášame aj informácie, ako nám vaše 2 percentá pomohli v predošlých rokoch a ako postupovať, keď nám chcete venovať 2 percentá aj v roku 2012.

AttachmentSize
Ekolisty na stiahnutie4.29 MB

Milí priatelia,
opäť sa blíži čas Vianoc. A opäť sa všade okolo nás odohráva sviatok konzumu. Reklamy v televízii, v rádiu, na ulici, v novinách, ... všetky sa nás snažia presvedčiť, že pravé Vianoce znamenajú kopu darčekov vo farebných papieroch. Samozrejme, to je podstata a zmysel reklamy - presvedčiť nás.
Aj keď sa to zdá často nemožné, tlaku reklamy sa dá odolávať. Neverili by ste, akú veľkú časť reklamy zo svojho života odstránite, ak namiesto pozerania televízie budete čítať knihy, hrať sa s deťmi, alebo chodiť na prechádzky. Ale samozrejme ani tak sa reklame zďaleka celkom nevyhneme. Vymaniť sa spod vplyvu reklamy sa dá len tým, že nebudeme všetko nekriticky prijímať, ale naučíme sa premýšľať. Premýšľať o následkoch svojich činov. Premýšľať, ako je možné, že banány z Ameriky stoja rovnako ako jablká zo Slovenska. Premýšľať, či si chceme kúpiť lacnú čokoládu, alebo drahšiu Fairtrade. A pri premýšľaní začať otázkami - je vôbec potrebné toto kúpiť? Potrebujem to? Nekupujem to len preto, že to je v akcii? Že som to videl v reklame?

Kladenie takýchto otázok je na začiatku ťažké. Nútia vás vymaniť sa zo svojich stereotypov a hľadať informácie. Ale postupne zistíte, že takéto kladenie otázok je v skutočnosti oslobodzujúce. Pomôžu vám uvedomiť si samého seba a získať vnútornú slobodu od sveta okolo vás.

Nevyhnutne vás tiež „vystrčia z davu“. Teda nebudete sa už správať ako masa, budete viac individualita. Keď vystrčíte hlavu z davu, môže sa stať aj to, že po nej dostanete. Ale to, čo určite získate, je nový svet, ktorý vašou zdvihnutou hlavou uvidíte. Začať objavovať tento nový, dobrovoľne skromný svet môžete kedykoľvek, aj tieto Vianoce.

Milí priatelia, chcem tento úvodník ukončiť netradičným vinšom. Prajem vám, aby ste pod stromčekom nemali veľa darčekov, ale aby ste radšej našli počas vianočných sviatkov okolo seba veľa lásky, priateľstva a harmónie.

Martin Valentovič

 

12 strán, formát A4, obálka plnofarebná, tlač na recyklovanom papieri. Tlačená verzia má jednofarebné vnútro, elektronická verzia na stiahnutie je plnofarebná. V tlačenej verzii sú priložené tiež tlačivá pre venovanie 2% z dane.

Táto podstránka bola vytvorená: 17. December 2011 - 19:59, naposledy bola upravená: 17. February 2012 - 12:31.