V pondelok v Košiciach začína veľké upratovanie s Priateľmi Zeme – SPZ

Košice, 23.02.2012

Mnohé košické domácnosti začnú s jarným upratovaním už tento víkend. V pondelok sa totiž začína „Recyklácia Priateľov Zeme“. Tá umožňuje ľuďom z Košíc a blízkeho okolia „zrecyklovať“ všetky nepotrebné, ale ešte zachovalé a funkčné veci, ktoré budú ponúknuté na ďalšie použitie.

Občianske združenie Priatelia Zeme – SPZ spolu s partnerom Košice 2013, n. o. otvára v pondelok 27.2.2012 ďalší ročník svojej „recyklácie“, ktorá je medzi Košičanmi veľmi obľúbená Tentoraz sa akcie bude konať v priestoroch kultúrneho centra Kasárne/Kulturpark, v budove bývalej Strednej odbornej školy strojníckej na Strojárenskej ulici č.3. „Z roka na rok záujem o odovzdanie vecí rastie, preto sme sa rozhodli presunúť túto akciu do väčších priestorov a osloviť na spoluprácu n.o. Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 “, vysvetľuje Ladislav Bíro, koordinátor akcie.

Tak ako každý rok, aj tentoraz budú prvé dni určené na odovzdávanie vecí. Vítané je oblečenie, obuv, kuchynské potreby, hračky, knihy, elektronika a mnoho ďalších vecí, ktoré sú pre niekoho nepotrebné, no inému ešte poslúžia. Podmienkou je, aby boli čisté a funkčné. Odovzdať ich je možné od 27. februára do 1. marca 2012 v čase od 10:00 do 18:00 hod v vyššie uvedených priestoroch. Výdaj vecí bude prebiehať od 29. februára do 3. marca 2012 v čase od 10:00 do 18:00 hod. (v sobotu 3. marca  v čase od 10:00 do 14:00 hod.). Každý, kto má záujem, môže si prísť z donesených vecí vybrať. „Na recykláciu nám ľudia nosia mnoho zaujímavých vecí, ktoré by ste inde len ťažko hľadali. Príďte si vybrať a určite si prídete na svoje, či už hľadáte nejaký interiérový doplnok, netradičný predmet, alebo ošatenie pre seba či svoje deti.“, dodáva Bíro.

Priatelia Zeme – SPZ poukazujú nielen na sociálny, ale aj environmentálny a ekonomický prínos akcie, ktorý sa odzrkadlí napr. v znižovaní množstva odpadov. Preto hľadajú partnerov na zriadenie tzv. Centra opätovného používania s celoročnou prevádzkou, ktoré by nahradilo túto jednorazovú akciu. Košice by sa tak, ako prvé na Slovensku, pripojili k mestám z vyspelých západných krajín, kde už tieto modely úspešne fungujú.

Výmenná burza v podobe Recyklácie Priateľov Zeme začína už o pár dní. Ak sa chcete zmysluplne zbaviť vecí, ktoré vám v skriniach zaberajú miesto, využite tento víkend na jarné upratovanie. Ďalšia šanca bude až o rok.

Ak chcú záujemcovia podporiť konanie takéhoto podujatia aj v budúcnosti, môžu pomôcť bez minutia čo len jediného centu - venovaním 2 percent z dane Priateľom Zeme - SPZ.

Viac informácií

Ing. Ladislav Bíro, koordinátor podujatia, biro@priateliazeme.sk

Cieľová skupina: verejnosť