Nebezpečné chemikálie - čo môžete urobiť Vy?

Je toho veľa, čo môžete urobiť pre zníženie vášho vystavenia sa rizikovým chemikáliám.

Na čo si treba dávať pozor

Maľovanie & stierkovanie

Z mnohých farieb do domácností unikajú počas schnutia nebezpečné výpary. Farby na báze vody sú lepšie, pretože obsahujú menej prchavých organických zlúčenín (VOC).
  • Vždy, keď sa to dá, používajte farby na vodnej báze.

Výrobky z PVC

... najmä hračky, obaly, stavebné materiály, niektoré zdravotné pomôcky. Obsahujú škodlivé ftaláty - zmäkčovadlá, ktoré sú podozrivé ako hormonálne disruptory.
  • Vyhľadávajte, žiadajte v obchodoch produkty a obaly bez PVC.

Jedlo, záhrada

Vo svojich domácnostiach a záhradách sa vyhýbajme používaniu pesticídov. Organické potraviny sa vyrábajú bez použitia umelých chemických pesticídov. Obchody s organickými potravinami sú boomom a ceny sa znižujú.
  • Objavte rozličné organické potraviny pre vás a vašu rodinu.

Fľaše & poháre

Plastové fľašky pre bábätká, poháre a riad vyrábaný z polykarbónu uvoľňuje pri zahriatí alebo poškrabaní potencionálne rizikové chemikálie.
  • Nahraďte ošúchaný alebo doškriabaný plastový riad novým.

Kozmetika a agresívne čistiace prostriedky

Mnoho parfumov a vonných produktov, ako napr. osviežovače vzduchu, obsahujú rizikové látky (napr. "syntetické pižmo"). Pre veľa firiem sú ingrediencie obchodným tajomstvom, označenie nahrádzajú slovom "parfum".
  • Niektoré kozmetické či čistiace prostriedky obsahujú monoxynol a nonylfenol etoxylátu (chemikálie negatívne ovplyvňujúce činnosť hormonálneho systému).
  • Minimalizujme používanie nepotrebných chemikálií - napr. dezodorantov v tovaroch pre domácnosť. Prečo nekupovať kozmetické produkty v racionálnejšej, menšej miere? Uprednostňujme kúpu týchto produktov od firiem s hodnovernými  značkami o ekologickosti daného výrobku, v špecializovaných obchodoch pre „ekologický“ tovar.  Namiesto použitia osviežovača vzduchu skúste otvoriť okno.

Niektoré elektronické produkty

... obsahujú škodlivé brómové spomaľovače horenia

  • Informujte sa a vyhľadávajte produkty bez brómových spomaľovačov horenia. Napíšte krátky list výrobcovia vašej obľúbenej značky so žiadosťou o ich nahradenie bezpečnou alternatívou. 

Niektoré potravinové konzervy     

... môžu mať zvnútra povlak obsahujúci „bifenol a“
  • Pokiaľ je to možné, kupujme prírodné produkty.

Svoje príbytky pravidelne a dostatočne vetrajte, aby ste znížili akumulácie akýchkoľvek chemikálií v ovzduší interiéru. Snaha šetriť energiou pri vykurovaní ešte neznamená, že svoje domovy dokonale zapečatíme.

Ako sa dá zistiť chemické zloženie výrobku

Niektoré výrobky majú na obale pomerne podrobne vypísané svoje chemické zloženie, ale ani na týchto tovaroch nenájdeme v zozname všetky zložky obsiahnuté vo výrobku alebo jeho obale, napríklad pri konzervách sa neuvádza, či ich povlak obsahuje aj bifenol a. Preto napíšte výrobcom tovarov alebo ich predajcom:

  • a spýtajte sa ich či si nemyslia, že konzument má právo vedieť všetko o zložení výrobkov;
  • spýtajte sa aj to, či sa v ich výrobku nenachádza chemická látka, o ktorú sa s obavami zaujímate, napríklad či sa v ich potravinových konzervách nenachádza bifenol a.