Tvorivé dielne: Magnetické lienky

11.11.2010

Čo potrebujeme:
orechové škrupinky, výkres alebo nejaký kartón, magnet, sekundové lepidlo, disperzné lepidlo, temperové farby

Z polovice orechovej škrupiny vznikne vrchné telo chrobáka, v našom prípade lienka. Namaľujeme ho temperovými farbami rozmiešanými s disperzným lepidlom, ktoré im dodá lesk a tiež zabezpečí ich odolnosť voči oteru. Množstvo disperzného lepidla pridajte podľa uváženia. Základ namaľujeme červenou farbou, po jej zaschnutí domaľujeme hlavičku a sedem bodiek čiernou farbou. Nakoniec bielou domaľujeme oči. Ak chceme dosiahnuť vyšší lesk, je možné lienky na koniec prelakovať.

Keď už máme telo hotové, potrebujeme ešte spraviť spodok tela s nohami. Na tvrdší papier si obkreslíme obrys škrupinky, potom prikreslíme nožičky (prípadne tykadlá) a vystrihneme. Kto chce mať magnetické lienky, môže teraz nalepiť magnet doprostred papiera, najlepšie sekundovým lepidlom. Nakoniec zlepíme dokopy vrchné telo so spodným telom a lienka je hotová. Využitím prírodných materiálov môžme aj takýmto jednoduchým spôsobom eliminovať dopady na životné prostredie.

Komu sa lienky z nejakého dôvodu nepáčia, môže zalistovať v atlase hmyzu a nechať sa inšpirovať pestrým sfarbením kroviek iných chrobákov.

Kompletný návod aj s fotografiami nájdete v prílohe.

PrílohaVeľkosť
magneticke_lienky.pdf1.96 MB
Táto podstránka bola vytvorená: 21. december 2010 - 3:59, naposledy bola upravená: 21. december 2010 - 4:00.