Minimalizujme... na nákupe

Dennodenne sme konfrontovaní s reklamou, ktorá sa stala omamným koloritom verejného priestoru i éteru našich domovov. Reklamné agentúry nápadito vymýšľajú spôsoby, ako nás presvedčiť o tom, čo všetko nové potrebujeme... ale je pravdou to, čo sa nám snaží vsugerovať reklama?

  • Kupujme iba to, čo skutočne potrebujeme. Snažme sa sami rozhodovať o našich životných potrebách a nenechávajme o tom rozhodovať reklamné agentúrya firmy vyrábajúce rôzne produkty. Využívajme viac služby namiesto nákupu nových výrobkov.
  • Premýšľajme, koľko odpadu z nákupu vznikne, ako je výrobok zabalený. Uprednostňujme bezobalovú distribúciu (prenos tovaru vo vlastnej taške, nádobe, čapovanie saponátov, mlieka, sirupov do vlastnej nádoby), nezabalený chlieb, zeleninu, ovocie... Uprednostňujme nákup väčších balení výrobkov a koncentrátov. Dobrým príkladom sú pracie prášky, olej, cukor, múka...
  • Vyberajme si s ohľadom na kvalitu, trvácnosť, energetickú účinnosť a recyklovateľnosť výrobku, preferujme výrobky z recyklovaných materiálov. Pri výrobkoch z dreva uprednostnime tie, ktoré majú certifikát, že sú pôvodom z ekologicky obhospodarovaného lesa - FSC.
  • Uprednostňujme miestne výrobky a drobných predajcov, remeselníkov, v drobných svojráznych obchodíkoch, miestne dopestované plodiny na trhovisku.
  • Uprednostňujme produkty spravodlivého obchodu (označenie fair-trade), ekologického poľnohospodárstva (označ. eko, bio...) a produkty s eko-certifikátom, alebo certifikátom energetickej efektívnosti - Environmentálne vhodný produkt, Európsky kvet, Energy Star.
  • Na nákup si nosme trvácnu plátennú tašku, odmietajme ponúkané plastové vrecúška, tašky - pokiaľ ich už používame, snažme sa o opakované použitie až kýmsa neopotrebujú a potom ich trieďme pre recykláciu.
  • Prednostne nakupujme v second handoch, antikvariátoch, nábytok z bazáru, centra opätovného použitia, komisionálneho predaja, starožitníctva... mnoho ponúk nájdete na internete.
  • Nekupujme materiály, ktoré sú pre životné prostredie a zdravie nebezpečné, alebo sú ťažko recyklovateľné - napr. PVC.