Hovorí sa že šaty robia človeka... nehovorí sa však akého. Urobia z nás lepšieho človeka šaty na jednu módnu sezónu? Nakoľko sme ovplyvnení poslednou módou a premenlivými štýlmi a nakoľko svojim výzorom prezentujeme sami seba?
- Využívajme bazáre, second handy, ekoburzy, často v nich nájdeme kvalitné i ťažko dostupné oblečenie, výrobky. Šatstvo, ktoré už nepotrebujeme, ponúknime do second handu alebo ho darujme charite. Starú deku odnesme do psieho útulku.
- Pri obliekaní preferujme osobný štýl, nie módne trendy. Ak už chceme vyzerať módne, preferujme eko-módu. Nehanbime sa nosiť zachovalé kabáty a svetre našich starých otcov, mám...
- Uprednostňujme odevy z prírodných materiálov, ktoré sú v prírode ľahko rozložiteľné, od miestnych výrobcov, odevy z certifikátom Bio, Fair-trade. Prešívajme a opravujme odevy.
- Uprednostňujme prírodnú kozmetiku, kozmetiku, ktorá nebola testovaná na zvieratách (napr. Weleda, Lavera, Alverde, Nobilis Tilia, Saloos..) a kozmetiku, ktorá je certifikovaná (zahraničné označenia BDIH, ECOCERT, EcoControl).
- Nepoužívajme jednorazové detské plienky a utierky, uprednostnime opakovane použiteľné, z prírodných materiálov. Okrem šetrenia prírodných zdrojov "ušetríme aj peňaženke".
- Nepreháňajme to s nakupovaním rôznych hračiek, uprednostnime rozvoj tvorivosti vytváraním vlastných jednoduchých hračiek z prírodných materiálov (slama, listy, gaštany, hlina alebo včelí vosk na modelovanie...) alebo vytriedeného odpadu (vrchnáky z plastových fliaš, tetrapaky, handričky...).Keď už hračky kupujeme, uprednostnime kvalitné a trvanlivé hračky z dreva, ošetrené prírodnými prostriedkami. Keď deti prestanú zaujímať, predajme ich na burze, alebo si ich vymieňajme s priateľmi.
- Buďme dobrým príkladom pre svoje deti, pestujme v nich vzorce správania, ktoré sú v súlade so zásadami "trvalej udržateľnosti", vysvetľujme im dopady konzumného spôsobu života, "klamy" reklamy a metódy "green washingu" (klamlivé marketingové metódy, ktoré nás majú presvedčiť, že produkt je ekologický)...