Ekolisty 4 / 2010

Z obsahu:
03 .  Zapojte sa
04 .  téma: Najlepší odpad je ten, čo nevznikne
06 .  téma: Toxické látky... U nás doma? (pokračovanie, 3.časť)
08 .  téma: Vianoce – šetrné k prírode a s pôvodným zmyslom
09 .  aktivity  Priateľov Zeme - SPZ
13 .  z našej  distribúcie: Jean Liedloffová: Koncept kontinua
14 .  rozhovo r: Juraj Lukáč: Najväčším ohrozením divočiny je nečinná masa ľudí
16 .  vy sa pýtate, my odpovedáme

PrílohaVeľkosť
4-2010-ekolisty.pdf2.25 MB

Milí priatelia,

keď otvárate tieto Ekolisty, začína byť vianočný čas už nie len v reklamách, ale všade. Mnohí ľudia sa stávajú pokojnejší, menej sa náhlia a viac myslia na druhých. A to je dobre. Našej civilizácii určite pomôže ak chvíľu postojí, alebo aspoň spomalí a ľudia začnú trochu premýšľať nad svojimi životmi. Čím viac ľudí bude stáť a premýšľať, tým ohľaduplnejšia bude naša civilizácia k tejto planéte.

Nemyslím si samozrejme, že Vianoce sú spôsobom hromadnej výroby dobrovoľne skromne a environmentálne uvažujúcich ľudí. Veď nie nadarmo sú niekedy Vianoce hanlivo nazývané sviatkami konzumu. Aj reklamní mágovia pracujú s Vianocami už dva, tri mesiace vopred. Áno je to tak, ľudia proste kupujú viac ako v ktoromkoľvek inom období roka. Zároveň sú ale ľudia v tomto období citlivejší na sny, túžby, nádeje a bolesti druhých.

Mnohí moji známi sa nad tým uškŕňajú: „Ľudia celý rok na všetko kašlú a zrazu na Vianoce chcú všetci pomôcť. Sú to pokrytci.“ Nuž, pre mňa poskytuje naša organizácia dobrý príklad, že to tak nemusí byť. Sme veľmi radi, že máme pravidelných prispievateľov, poukazujúcich pravidelne z toho mála čo majú 2-3 eurá. Vážime si ich, snažíme sa im venovať. Avšak keď nám niekto pošle jednorazovo na Vianoce 20 eur, nie je pre nás pokrytcom, naopak jeho dar si tiež veľmi vážime.

Myslím, že ak niekto nájde v sebe motiváciu podporiť akúkoľvek dobrú vec, mali by sme si ho vážiť. Či už to robí raz za mesiac, raz za rok, alebo raz za päť rokov. Dôležité je, že má dobrú vôľu podporiť dobrú a užitočnú myšlienku.

V tomto „vianočnom“ čísle Ekolistov Vám milí priatelia prinášame informácie o viacerých zaujímavých a užitočných aktivitách a myšlienkach Priateľov Zeme – SPZ. Môžete sa tak dozvedieť viac o tom, ako využívame Vašu finančnú ale aj nefinančnú podporu. A možno Vás aj motivujeme prísť a pridať ruku k spoločnému dielu. Aby Vianoce neboli pre životné prostredie pravidelnou pohromou, a aby boli nielen biele ale aj „zelené“. A sviatky mieru a pokoja pre celú planétu.

Milí priatelia, začať ozeleňovať Vianoce môže každý sám od seba. Keď sa takýto jedinci spoja a budú bojovať spolu, ich efektivita sa môže výrazne zvýšiť. To je dôvod, prečo už 14 rokov existujú Priatelia Zeme – SPZ. Aby sme spoločne dosiahli viac.

Martin Valentovič

Obsah čísla 4 / 2010

03 . Zapojte sa
04 . téma: Najlepší odpad je ten, čo nevznikne
06 . téma: Toxické látky... U nás doma? (pokračovanie, 3.časť)
08 . téma: Vianoce – šetrné k prírode a s pôvodným zmyslom
09 . aktivity Priateľov Zeme - SPZ
13 . z našej distribúcie: Jean Liedloffová: Koncept kontinua
14 . rozhovor: Juraj Lukáč: Najväčším ohrozením divočiny je nečinná masa ľudí
16 . Vy sa pýtate, my odpovedáme

Táto podstránka bola vytvorená: 23. december 2010 - 0:01, naposledy bola upravená: 7. február 2012 - 22:26.