Chcete na Vianoce obdarovať aj prírodu?

Košice, 18.12.2007

Lístok do divadla, permanentka na šport, alebo výrobky miestnych producentov. To sú darčeky, ktorými na Vianoce neurobíme radosť iba svojim blízkym, ale aj životnému prostrediu. Produkujú menej odpadu a škodlivých emisií do ovzdušia.

„Pri diskusii o znížení dopadov dnešných, konzumne orientovaných, Vianoc by sme sa mali vrátiť k ich pôvodnému zmyslu – k duchovným hodnotám, rodine, či priateľom.
Rôzne firmy nás lákajú na kúpu svojich výrobkov so sľubmi o krásnych Vianociach, ale tie si nekúpime. Naopak, čím menej pozornosti venujeme kupovaniu a viac duchovnému odkazu Vianoc, tým lepšie pre nás aj životné prostredie. Každý priemyselne vyrábaný výrobok do istej miery zaťažuje životné prostredie, preto je menej dôležité, aký výrobok či stromček si kúpime, podstatnejšie je odstrániť plytvanie a znížiť spotrebu na racionálnu úroveň. Nejde o obmedzovanie sa. Dobré činy robiť „nemusíme“, ale môžeme a to kvôli hlbším hodnotám - z úcty k životu“ hovorí predseda Priateľov Zeme-SPZ Ladislav Hegyi.

Počas Vianoc viac konzumujeme – následne tvoríme viac odpadu, často však zbytočne. Je mnoho spôsobov ako predchádzať produkcii odpadu počas Vianoc. Darčeky napríklad stačí baliť šetrne (najlepšie do recyklovaného papiera) a baliaci papier použiť aj na budúci rok.

Iba v Londýne klasické „kartičky“ a baliaci papier na darčeky majú ročne na svedomí okolo 400 stromov. Existuje mnoho hodnotných vianočných darčekov, z ktorých sa netvoria takmer žiadne odpady. Sú to napríklad lístky či permanentky do divadla, fitcentra, na šport, koncerty, poukazy na návštevu kozmetického salónu atď.

Vzniknuté odpady by sme mali triediť. Jedlo a výrobky si môžme kupovať bez nadbytočných obalov. Pri nápojoch sú najlepšie vratné obaly, napríklad minerálky vo vratných fľašiach.

V strave je najdôležitejšie uprednostniť biopotraviny a miestne produkty. Ak budeme jesť menej mäsa, prospejeme nielen životnému prostrediu, ale aj svojmu zdraviu.

Ak chcú ľudia demonštrovať vzťah k prírode aj na výbere stromčeka, tak sú najlepšie len vetvičky, prípadne živý strom v kvetináči. Vhodné je zbytočne to nepreháňať s osvetľovaním a ozdobiť stromček radšej ovocím ako plastom.


Cez Vianoce trávime viac času doma a svietiť si môžeme úspornými žiarovkami. Sú vhodné do izieb, kde sa svieti dlhodobo a ich spotreba je nižšia až o 80 percent. Príbuzných poteší aj Vianočný pozdrav poslaný emailom a ak bývajú blízko, navštívme ich peši. Pri nákupoch je namiesto rozdávaných plastových tašiek vhodnejšia vlastná trvácna. Ak je to možné, zvyšky štedrovečernej večere by mali skončiť v komposte.

V niektorých štátoch inšpiruje občanov k ekologickému správaniu sa aj samospráva. Viedenský magistrát napríklad na Vianočných trhoch podporuje predaj “Viedenského džbánu na vodu.” Zámerom je upriamiť pozornosť občanov rakúskej matropoly na pitie pramenitej vody z vratných fliaš. Na trhoch je možné kúpiť aj “Viedenské vianočné vrecko”, ktoré vytvorili ľudia s postihnutím. Vrecko je látková ekologická náhrada baliaceho papiera na darčeky a jeho použitím sa počas Vianoc znižuje množstvo odpadu ako aj spotreba papiera.

“Košičania sa o podobných tipoch dozvedia viac v stredu 19. decembra v poobedňajších hodinách, keď pre nich na Hlavnej ulici robíme informačný stánok” uvádza L. Hegyi a dodáva: “Sú to všetko drobnosti, ktoré nám najkrajšie sviatky roku určite nepokazia, prispejú k ich duchovnému rozmeru a životnému prostrediu veľmi pomôžu.” Viac informáciíLadislav Hegyi, predseda Priateľov Zeme-SPZ, mobil: 0903 628 503, email: hegyi@priateliazeme.sk