V Novoročnej „recyklácii“ Priateľov Zeme – SPZ pomáhajú Košičania životnému prostrediu aj sebe navzájom

Košice, 07.02.2011

Dnes začína Novoročná „recyklácia“, príležitosť pre obyvateľov Košíc i okolia ,,zrecyklovať“ pre nich nepotrebné veci, ktoré môžu byť užitočné pre iných ľudí. Organizujú ju už tradične Priatelia Zeme – SPZ v spolupráci s ADRA – Adventistickou agentúrou pre pomoc a rozvoj.

Novoročná „recyklácia“ ponúkajú možnosť zmysluplným, environmentálnym a sociálne vhodným spôsobom zbaviť sa nadbytočných vecí. Oddnes až do 9. februára môžu ľudia priniesť takéto veci na Tajovského 8 v Košiciach (priestor Cirkvi adventistov siedmeho dňa) od 10,00 do 18,00. Prijímajú sa akékoľvek čisté, funkčné a použiteľné veci z domácnosti (knihy, obuv, šatstvo, elektronika, hračky, atď.) okrem nábytku a chladničiek. Zdanlivo nepotrebné veci, ktoré by sa možno stali odpadom, tak dostanú nový zmysel a využitie.

Už od 9. februára sa budú veci nielen prijímať, ale môžu si ľudia prísť aj vybrať, čo by sa hodilo do ich domácnosti. Za dobrovoľný príspevok tak Košičania môžu získať dobré oblečenie alebo skoro nové topánky, hračky pre deti, či zaujímavé knihy. Výdaj vecí bude pokračovať v otváracích hodinách od 10,00 do 18,00 každý pracovný deň až do 15. februára.

Prinesením vecí na Novoročnú „recykláciu“ ukazujú Košičania aj svoje sociálne cítenie a chuť pomáhať. Takéto „zbavenie“ sa nepotrebných vecí má aj environmentálny rozmer. Názov Novoročná "recyklácia" je totiž iba symbolický. V tomto prípade nepôjde o zber surovín na ich recykláciu - teda výrobu nových výrobkov zo starej suroviny. Veci prinesené na Novoročnú "recykláciu" budú opätovne využívané ďalšími ľuďmi na pôvodný účel. Opätovné používanie vecí je lepšie nielen v porovnaní s ich vyhodením na skládku odpadov alebo do spaľovne, ale aj ako ich skutočná recyklácia. Opätovné používanie vecí je lepšie nie len ako ich vyhodenie na skládku či do spaľovne, ale aj ako ich recyklácia. Tým, že ľudia využijú pre iných nepotrebné veci, ušetria surovinu a energiu potrebnú na ich výrobu. Navyše veci, ktoré sa počas Novoročnej „recyklácie“ nerozdajú, budú odovzdané charitám.

Viac informácií

Ing. Jozef Gaál, koordinátor Novoročnej „recyklácie“, 0903 77 23 23, gaal@priateliazeme.sk

PrílohaVeľkosť
Tlačová správa na stiahnutie44 KB